W dzisiejszym wpisie Mistrz z Nazaretu powiada tak: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” i jednocześnie stawia dzieci za wzór dla nas. Bowiem Pan Bóg kocha co małe. Dlatego należy przyjmować królestwo Boże właśnie jak dziecko, w zaufaniu, w pokorze i z prostotą serca, w przeciwnym przypadku najzwyczajniej nie wejdziemy do niego. Zachęcam do przemedytowania słowa Bożego na końcu wpisu, przed przystąpieniem do czytania poniższych refleksji.
[26.1] Pan Bóg kocha co małe
Od zawsze Pan Bóg kocha co małe, co liche, co słabe. Dla przykładu Pan Jezus wybrał miejsce narodzenia nie w dużym mieście jak Jerozolima, ale w małej wiosce Betlejem – zgodnie z przepowiednią proroka Micheasza: „A ty, Betlejem Efrata, tak małe jesteś wśród judzkich osiedli! Z ciebie wyjdzie mi Ten, który będzie władcą w Izraelu. Jego początki sięgają praczasu i dni wieczności” (Mi 5, 1). Król Wszechświata rodzi się nie w pałacu, nie wśród przepychu, wygód, dobrobytu i sług biegających wokół, ale rodzi się w grocie, w surowych warunkach atmosferycznych, na łonie natury, wśród towarzyszących zwierząt, odwiedzają Go prości pasterze. To co małe, słabe, liche i skromne jest piękne w oczach Pana.
Pan Bóg w dziejach Izraela wielokrotnie wybierał to co małe, czyli młodszych i słabszych. Wybrał dla przykładu najmłodszego Józefa egipskiego, a nie któregoś z jego braci. Tak samo wybrał najmłodszego Dawida na króla Izraela, a nie któregoś z jego starszych braci. A jak wyglądał wybór Saula, pierwszego króla Izraela? Warto przytoczyć tę rozmowę z prorokiem Samuelem: „Do kogoż bowiem należy wszystko, co Izrael ma najcenniejszego, jak do Ciebie, do rodu Twego ojca. Saul odpowiedział: czyż nie jestem Beniamitą, członkiem najmniejszego pokolenia Izraela, a mój ród czy nie jest najmniejszy wśród rodów plemienia Beniamina? Dlaczego więc mówisz do mnie takie rzeczy.” (Sm 9, 20-21). Najmniejszy z najmniejszych zostaje wywyższony do rangi pierwszego króla Izraela.
[26.2] Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, przyjąć królestwo Boże jak dziecko
Pan Jezus Chrystus mówi, aby przyjąć królestwo Boże jak dziecko. Powinniśmy stawać się jak dzieci. Jeśli już duchowo staniemy się jak dzieci, wtedy i Pan zapewne wypowie te słowa zwracając się do nas: „pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”, a my będziemy mogli przyjść do Niego. I dla nas pojawi się szansa, aby wejść do królestwa Bożego.
Co oznacza zatem stawać się jak dziecko? Dam przykład. Gdy posadzę mojego syna na wysokiej szafie, wystawię ręce do góry i powiem mu skacz, a tata cię złapie, to on to zrobi natychmiast, bez analizowania ryzyka, zastanawiania się co może się wydarzyć, myśleniu o dodatkowych zabezpieczeniach, ale z wiarą i pełnym zaufaniem – skoczy! On ufa, że tata go złapie w ręce i tak też się stanie. A czy my dorośli, potrafimy tak zawierzyć Panu Bogu i w takim zaufaniu rzucić się w jego Ojcowskie ręce pełne miłości? Bez trzymania się naszych ziemskich zabezpieczeń, analizowania scenariuszy? Wyzbywanie się ziemskich przywiązań i zabezpieczeń, które powstrzymują nas przed rzuceniem się w ręce Boga Ojca – oznacza w moim przekonaniu – stawaniem się jak dziecko.
Gdyby się zapytać w grupie osób, kto chce iść do królestwa Bożego, zapewne wszyscy podnieśliby rękę do góry. Ale gdyby zapytać Ciebie tu i teraz, czy chciałbyś iść do królestwa Bożego dzisiaj? Podniesiesz rękę? A może coś Cię wstrzymuje?
Słowo Boże
Przynoszono do Niego dzieci, aby je dotknął, ale uczniowie stanowczo tego zabraniali. Kiedy Jezus to zobaczył, oburzył się i powiedział: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie przeszkadzajcie im, bo do takich jak one należy królestwo Boże”. Zapewniam was: „Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko nie wejdzie do niego”. Potem brał je w objęcia i błogosławił, kładąc na nie ręce. (Mk 10,13-16)
Oto Słowo Pańskie
Echo słowa/Komentarz
Jeśli czujesz, że powyższe słowo Boże mówi również do Twojego życia, może pokazuje Ci Twoje słabości, może zachęca do zmiany czegoś istotnego, może pociesza w trudnej sytuacji, może daje nadzieję na przyszłość, umocniony Duchem Świętym, nie wahaj się dać Echa słowa poniżej. Zanim jednak to zrobisz przeczytaj Zasady echa słowa. Potem w białym polu Komentarz poniżej wpisz swoje Echo słowa ubogacając innych Braci i Siostry śledzących niniejszą witrynę: Karmić się słowem.
